cz  |  en   

Standard plemene

Země původu: Francie
Datum publikace platného originálního standardu: 06.03.2007
Použití: Společenský pes
Zařazení podle FCI: Skupina 9 Společenští a malí psi, sekce 2 pudl, bez zkoušky z výkonu

Historie

Etymologicky francouzské slovo „caniche“ (pudl) vychází z „cane“, což je francouzské slovo pro kachnu. V jiných zemích je název plemene spojován se stříkáním vody. Původně byli tito psi používáni při lovu divokého ptactva. Pocházejí z barbetů, z nichž si zachovali mnoho charakteristických rysů. V roce 1743 byla francouzsky „caniche“ nazývána fena barbeta. Potom se barbet a pudl postupně oddělovali. Chovatelé věnovali mnoho úsilí získání jednobarevných jedinců. Pudl se stal velmi populárním společenským psem díky své přátelské, veselé a věrné povaze a také díky čtyřem velikostem a různým barevným varietám, mezi nimiž každý nalezne tu pravou.

Celkový vzhled

Harmonický pes středních proporcí s charakteristickou kadeřavou srstí, která je buď kudrnatá nebo šňůrová. Vzhled odpovídá inteligentnímu, stále pozornému, čilému a harmonicky stavěnému psovi elegantního a hrdého zjevu.

Povaha

Vyznačuje se věrností, učenlivostí a schopností výcviku, což z něj činí mimořádně příjemného společníka.

Zdraví

Při výběru psího parťáka koukejte také na zdraví rodičů. Ptejte se na povinné i nepovinné genetické testy a jejich výsledky. Nejčastější nemoci postihující pudly naleznete v přiloženém souboru - ZDE

Střihy

Můžeme se setkat s několika střihy pudlů, pro více info se podívejte na http://pudlinfo.sweb.cz/czech/chov/strihy.html.

Kompletní informace týkající se standardu pudla upravené k 23. 1. 2015 naleznete ZDE


© 2016 LOR